Independent Schools Association of the Southwest

ISAS Board & Committees

ISAS Board of Directors

2017-2018

Office Name Member School Location Term Expires
President Mark Desjardins St. John's School Houston, TX 2018
Vice President Jim Leonard Santa Fe Preparatory School Santa Fe, NM 2018
Secretary Joan Hill The Lamplighter School Dallas, TX 2018
Treasurer Merry Sorrells St. Martin's Episcopal School Metairie, LA 2018
Elementary Rep.

Walter Sorensen

Alcuin School

Dallas, TX

2018
Elementary Rep. Chuck Raymer
The Montessori School of San Antonio
San Antonio, TX
2019
Secondary Rep. Andy Martire The Kinkaid School Houston, TX 2018
Secondary Rep.Paul BakerEpiscopal School of AcadianaCade, LA2019

Past President

Scott Griggs

Greenhill School

Addison, TX

2018

Chair, Program Committee

Mark Carleton

Presbyterian School

Houston, TX

2018

Chair, Standards Committee

Gretchen Kane Ursuline Academy of Dallas Dallas, TX 2018
Executive Director
(ex-officio)
Rhonda Durham ISAS Midland, TX

COMMITTEES & COMMISSIONS

Executive

Name Member School
Mark Desjardins St. John's School
Jim Leonard Santa Fe Preparatory School
Joan Hill The Lamplighter School
Merry Sorrells St. Martin's Episcopal School
Scott Griggs Greenhill School

Finance

Name Member School Term Expires
Merry Sorrells, Chair St. Martin's Episcopal School 2018
Paul Baker Episcopal School of Acadiana 2018
Susie Lair St. Francis Episcopal School 2018
Jerry Bates
Riverfield Country Day School
2019
Lindsey GilbertMenaul School2019
Mark DesjardinsSt. John's School
(ex-officio)

Program & Professional Development Chair

Name Member School Term Expires
Mark Carleton Presbyterian School 2018

Standards

Name Member School Term Expires
Gretchen Kane, Chair Ursuline Academy of Dallas 2018
Rhonda Durham (ex-officio) ISAS
Jananne McLaughlin (ex-officio) ISAS

Elementary Commission

Name Member School Term Expires
Tom McLaughlin, Chair St. Luke's Episcopal School 2018
Gretchen Kane Ursuline Academy of Dallas 2018
Marie Heller Kidd Trinity Episcopal School, Austin 2018
Dan Ahlstrom
Beth Yeshurun Day School 2019
Gary Taylor
Trinity Episcopal School, New Orleans 2019
Julie McLeod Good Shepherd Episcopal School 2020
Leanne Reynolds River Oaks Baptist School 2020

Secondary Commission

Name Member School Term Expires
Meredyth Cole, Chair The Episcopal School of Dallas 2018
Gretchen Kane Ursuline Academy of Dallas 2018
Sean MurphySt. Andrew's Episcopal School, Austin2018
Eric Lombardi Fort Worth Country Day 2019
Julie Sherrill The Gregory School 2019
JP Culley Holland Hall 2020
Jonathan Eades Saint Mary's Hall 2020
Nathan Sheldon Casady School 2020