ISAS Board of Directors, Committees, and Commissions

To access board and committee information, please login here.

ISAS Board of Directors

2016-2017

Office Name Member School Location
President Mark Desjardins St. John's School Houston, TX
Vice President James Leonard Santa Fe Preparatory School Santa Fe, NM
Secretary Joan Hill The Lamplighter School Dallas, TX
Treasurer Merry Sorrells St. Martin's Episcopal School Metairie, LA
Elementary Rep. Bob Vernon Westminster School Oklahoma City, OK
Elementary Rep. Walter Sorensen Alcuin School Dallas, TX
Secondary Rep. J.P. Culley Holland Hall Tulsa, OK
Secondary Rep. Andrew Martire The Kinkaid School Houston, TX
Past President Scott Griggs Greenhill School Addison, TX
Chair, Program Committee Mark Carleton Presbyterian School Houston, TX
Chair, Standards Committee Gretchen Kane Ursuline Academy of Dallas Dallas, TX
Executive Director Rhonda Durham (ex-officio) ISAS Midland, TX

COMMITTEES & COMMISSIONS

Executive

Name Member School
Mark Desjardins St. John's School
James Leonard Santa Fe Preparatory School
Joan Hill The Lampighter School
Merry Sorrells St. Martin's Episcopal School
Scott Griggs Greenhill School

Finance

Name Member School Term Expires
Merry Sorrells, Chair St. Martin's Episcopal School 2018
Jonathan Eades Saint Mary's Hall 2017
Nathan Sheldon Casady School 2017
Paul Baker Episcopal School of Acadiana 2018
Susan Lair St. Francis Episcopal School 2018
Mark Desjardins St. John's School (ex-officio)

Program & Professional Development Chair

Name Member School Term Expires
Mark Carleton Presbyterian School 2018  

Standards

Name Member School Term Expires
Gretchen Kane, Chair Ursuline Academy of Dallas 2017
Rhonda Durham (ex-officio) ISAS
Jananne McLaughlin (ex-officio) ISAS

Elementary Commission

Name Member School Term Expires
Mark Crotty, Chair St. John's Episcopal School 2017
Shara Bumgarner The Joy School 2017
Gretchen Kane Ursuline Academy of Dallas 2017
Marie Heller Kidd Trinity Episcopal School, Austin 2018
Dan Ahlstrom Beth Yeshurun Day School 2019
Tom McLaughlin St. Luke's Episcopal School 2019
Gary Taylor Trinity Episcopal School, New Orleans 2019

Secondary Commission

Name Member School Term Expires
Brian Yager, Chair Keystone School 2017
Gretchen Kane Ursuline Academy of Dallas 2017
Dave Monaco Parish Episcopal School 2017
Dale Smith Isidore Newman School 2017
Meredyth Cole The Episcopal School of Dallas 2018
Sean Murphy St. Andrew's Episcopal School, Austin 2018
Eric Lombardi Fort Worth Country Day 2019
Julie Sherrill The Gregory School 2019

Nominating Committee

Name Member School