Independent Schools Association of the Southwest

ISAS Board & Committees

ISAS Board of Directors

2018-2019

Office Name Member School Location Term Expires
President Mark Desjardins St. John's School Houston, TX 2019
Vice President Jim Leonard Santa Fe Preparatory School Santa Fe, NM 2019
Secretary Joan Hill The Lamplighter School Dallas, TX 2019
Treasurer Merry Sorrells St. Martin's Episcopal School Metairie, LA 2019
Elementary Rep.

Chuck Raymer

The Montessori School of San Antonio

San Antonio, TX

2019
Elementary Rep. Leanne Reynolds River Oaks Baptist School Houston, TX 2020
Secondary Rep. Paul Baker Episcopal School of Acadiana Cade, LA 2019
Secondary Rep. Cha Karulak The Winston School San Antonio San Antonio, TX 2020

Chair, Program Committee

Chris Gunnin

St. Stephen's Episcopal School

Austin, TX

2020

Chair, Standards Committee

JP Culley Holland Hall Tulsa, OK 2021
Executive Director
(ex-officio)
Scott Griggs ISAS Dallas, TX  

 

COMMITTEES & COMMISSIONS

 

Executive

Name Member School
Mark Desjardins St. John's School
Jim Leonard Santa Fe Preparatory School
Joan Hill The Lamplighter School
Merry Sorrells St. Martin's Episcopal School

Finance

Name Member School Term Expires
Merry Sorrells, Chair St. Martin's Episcopal School 2019
Jerry Bates Riverfield Country Day School 2019
Lindsey Gilbert Menaul School 2019
Mike Cobb All Saints Episcopal School 2020
Stuart Dow The Emery/Weiner School 2020
Mark Desjardins St. John's School (ex-officio)

Program & Professional Development Chair

Name Member School Term Expires
Chris Gunnin St. Stephen's Episcopal School 2020

Standards

Name Member School Term Expires
JP Culley, Chair Holland Hall 2020
Scott Griggs (ex-officio) ISAS  
Jananne McLaughlin (ex-officio) ISAS  

Elementary Commission

Name Member School Term Expires
Leanne Reynolds, Chair River Oaks Baptist School 2020
JP Culley Holland Hall 2020
Dan Ahlstrom Beth Yeshurun Day School 2019
Gary Taylor Trinity Episcopal School, New Orleans 2019
Julie McLeod Good Shepherd Episcopal School 2020
Rebbie Evans The Winston School 2021
Maura Joyce The Post Oak School 2021

Secondary Commission

Name Member School Term Expires
Eric Lombardi, Chair Fort Worth Country Day 2020
JP Culley Holland Hall 2020
Julie Sherrill The Gregory School 2019
Jonathan Eades Saint Mary's Hall 2020
Nathan Sheldon Casady School 2020
Ian Craig Trinity Valley School 2021
Lisa Darling The Awty International School 2021
David Dini St. Mark's School of Texas 2021